081.JPG

FAQ

Nejčastější otázky o vnitroblocích

Komu vnitrobloky patří?

Plocha velké části vnitrobloků se skládá z pozemků různých majitelů. Vlastnictví bývá nejčastěji svázáno s vlastnictvím okolních domů. Častými majiteli bývají společenství vlastníků, bytová družstva, fyzické osoby či podnikající firmy. V dalších případech jsou vlastníky obce – například Hlavní město Praha – nebo lidová bytová družstva. V každém případě je potřeba postupovat s vědomím vlastníků.

Jak je možné postupovat, když se jedná o soukromý majetek?

Ačkoli se jedná o pozemky různých vlastníků, změna je možná. V prvním kroku je nutné vytvořit přehled dotčených vlastníků a správců. Doporučujeme, aby si zájemce o oživení nejdříve udělal jasno na svém pozemku. Znáte-li žebříček potřeb obyvatel vašeho domu, můžete spustit řízenou debatu s okolím. Často se ukazuje, že se potřeby obyvatel sousedních pozemků shodují. Na tomto základě lze začít stavět dohodu o budoucím pojetí.

Dojde oživením k narušení klidu a soukromí?

Dvory a vnitrobloky mnohdy tvoří oázu ticha a klidu a fungují jako opak rušné ulice. Oživením nebereme vnitroblokům jejich charakter, právě naopak. Každá změna stojí na shodě sousedů a obyvatel. Život každého vnitrobloku má svá pravidla. Obyvatelé si v debatě určují, co je příjemné, vhodné a jaké chování do vnitrobloku již nepatří. S touto debatou rádi pomůžeme.