za vnitrobloky do Brna

exkurze 8. - 9. listopadu 2021

Pod vedením Biena proběhla v listopadu 2021 dvoudenní “Exkurze za vnitrobloky do Brna”. Poznali jsme místa v širším centru města, kde se daří dělat něco se změnou klimatu. Zajímali jsme se, co může pro klima udělat samospráva a co mohou udělat místní obyvatelé. Našli jsme úspěšné příklady obnovených vnitrobloků, komunitních a sousedských aktivit. Zástupci veřejné správy, místní tahouni a odborníci z Brna a Prahy se měli šanci potkat a společně se poradit o vnitroblocích.

Program:

Regulace vjezdu ve vnitroblocích Brno - střed

Jan Mandát - radní pro dopravu a bydlení ÚMČ Brno-Střed; Pavel Pospíšek - Odbor dopravy, Magistrát města Brna

Režim regulace vjezdu do vnitrobloků vznikl jako společná iniciativa Městské části Brno-Střed, Městské policie Brno a místních obyvatel. S rozšiřováním zón placeného stání v centru Brna - které jsou podobné režimu ZPS v Praze – se vnitrobloky postupně staly vyhledávaným místem pro parkování přespolních. Původně klidné vnitrobloky sloužící ve velké míře místním obyvatelům zatěžovala auta hledající místo a dlouhodobě parkující vozidla bez vztahu k místu. Cílem regulace je zúžit okruh uživatelů a upřednostnit místní rezidenty a abonenty skrze nastavení systému, vyznačení a kontrolu dodržování. Jak systém funguje, jak probíhá kontrola a jaké jsou reakce místních jsme mohli vidět přímo na místě ve vnitrobloku Nádvorní 704/3 - Náplavka.

Projekty participace veřejnosti pro kultivaci životního prostředí a zlepšení klimatu

Jasna Flamiková, politička a lektorka


Na procházce s bývalou místostarostkou městské části Brno–Střed Jasnou Flamikovou jsme pátrali po úpravách veřejných a poloveřejných prostranství, které vzešly z iniciativy zdola nebo z občanské participace: Mendlovo náměstí, kde vzniká příjemný prostor s širokými chodníky, lavičkami, přístřešky se zelenými střechami a sjednoceným mobiliářem, také s novými stromy pro menší zahřívání zpevněných ploch, záhony s trvalkami a kultivovanými prodejními stánky. Druhá zastávka se týkala projektu výsadby dlouhé protihlukové habrové stěny podél parku Na Poříčí, která umožnila obyvatelům navazujících bytových domů mnohem větší využití díky oddělení plochy od rušné silnice. Vnitroblok na Bakalově nábřeží je kontroverzním projektem revitalizace, do kterého zasahuje vlivná škola, kam vekou část dětí rodiče dováží auty. Důležité a cenné je projednávat podobu se všemi zúčastněnými tak, aby bylo dosaženo rovnováhy stran podoby a využití plochy. Dále jsme viděli několik drobných, finančně nenáročných úpravy záhonů a ploch v péči občanů, které mohou skvěle měnit veřejný prostor a následně i pohled a chování obyvatel.
Přesvědčili jsme se, že přínosem participace je nejen kultivované prostředí, ale celkově lepší správa - díky vyšší legitimitě institucí skrze úzké vazby na občany, větší příležitost pro aktivní občanství a odpovědnost samosprávy. Zapojování obyvatel umožňuje sbližovat někdy znepřátelené skupiny a zapojovat znevýhodněné.


Zalejme.cz - UšetřI vodu a zalej strom!

Michal Polanský - zakladatel projektu

Také jste si všimli, jak stromy pomalu usychají a spousta použitelné vody mizí zbytečně v kanalizaci? Pojďme ji ušetřit a zalévat třeba cestou do práci či po večerech. Můžeme tak zachránit spoustu stromů v okolí. Je to lepší, než sázet stále nové stromy. A je to také radost, co si můžete dopřát každý den. 


Motivační programy města Brna, dotační program Vnitroblok!

Martin Košťál, Simona Bartoňková - Oddělení motivačních nástrojů, Magistrát města Brna

Dotační program Vnitroblok! je součástí ekodotací a programu #PřipravBrno pro snížení emisí CO2.  Program spravuje oddělení motivačních nástrojů Magistrátu města Brna a podporuje hlavně klimatická opatření (vodu, zeleň novou i revitalizaci, arboristické zásahy) ve vnitroblocích a okolí obytných domů. O dotaci až 250.000 Kč mohou žádat SVJ, družstva a skupiny obyvatel. Ročně se podpoří zhruba 8 projektů. Magistrát obyvatele informuje kampaněmi, pořádá semináře pro žadatele a nabízí metodickou příručku s návody, jak o prostředí přemýšlet a jak ho klimaticky správně pojmout. https://ekodotace.brno.cz


Moudrá města / společně k rozmanitosti

Radoslava Krylová a Hana Syslová - Nesehnutí

Od roku 2018 provozují Nesehnutí web, který shromažďuje reportáže z měst, obcí a komunit, které se snaží reagovat na výzvu změny klimatu a jít v této oblasti příkladem. V roce 2021 objeli 11 lokalit v České republice. Řada z projektů pro lepší klima se odehrává za účasti a přispění místních komunit, nebo z iniciativy aktivních občanů a občanek. Co se z těchto případů můžeme naučit? Nesehnutí představili šest případů, kde se pozitivní změna daří. Úspěchy mají v Novém Lískovci, Jablonném v Podještědí nebo ve Psárech. Přibude mezi nimi i váš nápad?

Kompletní revitalizace vnitrobloku Zahradnická- křídlovická

Eva Wagnerová, zahradní architektka, autorka projektu

Pavel Bylinský, oddělení veřejné zeleně Brno-Střed, zadavatel

Po desetiletí to byl nenápadný komorní pobytový prostor se vstupem z nároží ulic Zahradnické a Křídlovické. Znali ho hlavně staří lidé a místní maminky s dětmi. Časem vnitroblok začal upadat a lidé o něj ztráceli zájem. Radnice však začala jednat. Pozvala místní lidi na přátelské povídání o tom, jak dál. Diskutovalo se, vzpomínalo na historii i plánovalo. Bylo jasné, že lidé chtějí znovu vrátit místu bezpečí a klid. Vzešlé nápady byly základem pro vytvoření studie obnovy, kterou vypracoval ateliér zahradní architektky Evy Wagnerové.

 

FOTOGALERIE

Projekt je podpořen Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

Projekt je podpořen nadací Rosa Luxemburg Stiftung e.V., zastoupení v České republice.