návrh.jpg

vnitroblok Koněvova - nedbalá elegance

Vnitroblok Koněvova tvoří jednu část děleného vnitrobloku přiléhající k pavlačovému bytovému domu Koněvova 27/31. Ze severní a částečně i západní strany je vnitroblok pohledově otevřen směrem k parku Vrchu Vítkov. Po obvodu domu je veden dlážděný ochoz, který slouží jako hlavní přistup do domu i jako stanoviště pro popelnice. Volnou část vnitrobloku tvoří trávník, uprostřed kterého stojí studna. Ve východní části je do společného prostoru vnitrobloku vložená soukromá teresa přízemního bytu.

Zahájení realizace

Po společném zmapování představ obyvatel a po vypracování studie a následné projektové dokumentace postoupili tahouni do realizační fáze. Došlo ke kompletní výměně pěstebního povrchu a vytvoření míst na výsadbu rostlin. Budoucím dominantním prvkem je okrasná jabloň Malus “Evereste” umístěná do středu dvora. Došlo k obnovení terasy u přízemního bytu a založení nového pobytového místa pro pergolu. Byl zaveden sběr a využití dešťové vody.

Projektová dokumentace

Po zapracování zpětné vazby k návrhu byla zpracována projektová dokumentace. V centru prostoru je navržena kruhová travnatá plocha, kterou téměř po celém obvodu lemujevýsadba keřů a trvalek. V jejím středu je umístěn listnatý strom. Ze západu do trávníku vstupuje pobytová plocha doplněná pergolou a zděnou lavicí, z jihozápadu pak menší dlážděná plocha, která umožňuje pohodlný přístup k posezení a obsluhu retenční nádrže na dešťovku. Dalším novým prvkem je přístřešek pro kola a kočárky. Umístění u jižní hranice stávající terasy umožňuje snadný přístup a nabízí další funkci - odclonění a poskytnutí soukromí obyvatelům přízemního bytu s terasou. Zadní stěnu přístřešku doplní popínavé dřeviny, které se použijí i na treláži u severní zdi a na pergole. Ta poslouží také jako konstrukce pro zavěšení houpaček či jiných herních prvků. V ploše záhonů může být dočasně umístěno menší pískoviště. Popelnice zůstávají na přístupové cestě u severní fasády domu, nově jsou opatřeny přístřeškem.

 

Představení pracovního návrhu a sběr zpětné vazby

V pondělí 25. ledna jsme představili pracovní návrh výboru a tahounům vnitrobloku a získali na něj zpětnou vazbu. Setkání se vlivem nouzového stavu uskutečnilo formou on-line konzultace na aplikaci Zoom. Formou grafických ilustací a schémat jsme postupně probrali hlavní témata k řešení. První otázka se týkala umístění a podoby popelnicových stání. Návrhářka Kateřina Štědrá vysvětlila, že ze všech variant se pro umístění popelnic hodí nejvíce stávající poloha. Co se ale může měnit je podoba popelnicového stání, formou ilustrací předtavila možná řešení tak, aby popelnice nepůsobili rušivě. Dále jsme již dostali k představení variantního řešení požadavků na prostor. V rozpracované podobě bylo představeno a probráno řešení, které v očích návrhářky nejlépe odpovídá zadání. Postupně jsme probrali otázky podoby dílčích prvků, tedy materiálu a charakteru pergoly, přístřešku na kočárky a kola, chodníčků a závěsů na popínavky, treláží. Získaná zpětná vazba bude zpracována do závěrečné podoby studie v nejbližší době.

žebříček potřeb obyvatel

Na základě sousedského setkání a návazné elektronické ankety vznikl žebříček potřeb obyvatel. Setkání se osobně zúčastnilo dvanáct lidí, v anketě hlasovali další tři lidé. Celkem se vyjádřilo patnáct obyvatel. Žebříček udává hlavní hodnoty, problémy a návrhy seřazené dle priorit obyvatel. Na základě žebříčku potřeb dojde k upřesnění zadání pro přípravu studie obnovy zahradní návrhářkou. Vedení domu zadáním studie usiluje o to zbavit přízemí domu nadměrné vlhkosti. Studii získá vedení domu k dalšímu projednání.

Setkání obyvatel a elektronická anketa

Sousedské setkání k oživení vnitrobloku proběhlo 6. října 2020 od 18 hodin přímo v ploše vnitrobloku. Cílem setkání bylo vytvořit žebříček představ a potřeb jako podklad pro studii obnovy. Setkání uspořádal na pozvání vedení domu a aktivních sousedů spolek Bieno, který se obnovou vnitrobloků dlouhodobě zabývá. Otevřená moderovaná diskuse vycházela ze současného stavu a mapovala představy o budoucí podobě a náplni místa. Spolek Bieno ve spolupráci s aktivními obyvateli domu pozval na setkání všechny obyvatele domu. Tištěná pozvánka byla vhozena do poštovních schránek a vyvěšena na nástěnku domu. Akce se osobně zúčastnilo dvanáct obyvatel. Na setkání navazuje elektronická anketa, která dává promluvit těm, kteří nemohli dorazit osobně.

Pozvánka na setkání obyvatel

První společné setkání uživatelů nad podobou dvora. Programem setkání je zjištění problémů, hodnot a vítaných aktivit očima uživatelů dvora a jejich prioritizace.