Jak přistupovat k vnitroblokům na Praze 3

pRACOVNÍ SETKÁNÍ PRO SAMOSPRÁVU a TAHOUNY vnitrobloků

Setkání proběhlo ve středu 26. listopadu 2021 v sále Zastupitelstva městské části Praha 3 na Havlíčkově náměstí 9. Příprava setkání probíhala ve spolupráci mezi spolkem Bieno a městskou částí Praha 3 s koordinací a participací Karla Světlíka. Pracovnímu setkání volně předcházela exkurze do vnitrobloků v Bulharské ulici a ulici Pod Rapidem. Stránku zpracoval Michal Křivohlávek s použitím zápisu Michaely Vlkové.

Účastníci: radní Jan Bartko, koordinátor participace Karel Světlík, vedoucí OOŽP Jana Caldrová, vedoucí OMA Iveta Vlasáková, místostarosta Jan Materna, asistentka Jana Valová, referent dotací Viktor Čahoj, zastupitel Michal Vronský, referentka Růžena Navrátilová, tahouni vnitrobloku manželé Veselí, zástupci Bieno Michal Křivohlávek, Barbora Týcová, Kateřina Štědrá a Jindřich Pinc, Matěj Gloser IPR Praha, Tereza Líbová OCP MHMP a další.

Probíraná témata

  1. Úvodní informační část

  2. Dotace v Praze 3

  3. Přímá spolupráce, konzultace, rady

  4. Vnitrobloky ve správě obyvatel – s podílem Prahy 3

  5. Jak o vnitroblocích mluvit s veřejností

Hlavní závěry 

  • Investice MHMP – i ve spolupráci s MČ – je důležitá kvalita projektů – spolupráce s architekty a participace.

  • Komise pro životní prostředí MČ Praha 3 se bude zabývat změnou dotačního řízení o navýšení financí i pro přípravu projektu.

  • Důležitost databáze architektů, kteří jsou ochotni spolupracovat se spolky na obnovách.

  • Zformulovat strategii, téma vnitrobloky ve strategickém plánu.

  • Sjednotit pravidla pro pronajímání, předávání do užívání.

  • Potřeba sjednotit podmínky pro správu vnitrobloků.

  • Vnitrobloky – téma, které se bude dál rozšiřovat.

Průběh schůzky - Ad 1. Informační část – představení spolku Bieno

Za spolek Bieno – Michal Křivohlávek, Barbora Týcová

Spolek Bieno vznikl v roce 2015. Jeho zakladatelé se do té doby různými způsoby zabývali udržitelným rozvojem měst za účasti veřejnosti. Rozhodli se spojit své zkušenosti a vytvořit neziskovou organizaci pro oživení zelených dvorů, vnitrobloků a městských veřejných prostranství.
Bieno spojuje zájem o vnitrobloky s metodami skupinového vyjednávání - facilitací. To je technika, která umožní dovést skupinu k cíli složitého jednání.

Bieno v letech 2016 – 2020. V Praze je 100 aktivních vnitrobloků, u 65 probíhaly konzultace, většina vnitrobloků je ve správě SVJ, zde probíhají systematické přímé diskuze, mapuje se půdorys, řeší se jak zlepšit využití vnitrobloků, u 18 vnitrobloků došlo ke změně – rozběhly se obnovy atd.

www.mapotic.com – mapový portál vnitrobloků pro lidi, kteří mají zájem o změnu svého okolí (vnitrobloku), určeno k zápisu konkrétních vnitrobloků. MČ Praha 3 má další vrstvu s popsáním jednotlivých pozemků, tak aby se sešlo více lidí k jednomu vnitrobloku. V mapovém portálu je zapsáno cca 50 vnitrobloků v Praze 3. MČ může využívat mapový portál k zjištění, co ve vnitroblocích roste za zeleň a jaké jsou povrchy.

Dotaz Jana Caldrová: je možné spojení s výzkumným ústavem pro krajinu a okrasné zahradnictví v Průhonicích? Již v minulosti probíhal tímto ústav výzkum prostředí v MČ Praha 3. Odpověď Bieno: Výzkumný ústav sleduje „jen“ cca 20 vnitrobloků, realizuje se doplnění výstupů do mapového portálu.

Ad 2. Dotace v Praze 3

Tereza Líbová za MHMP: představení implementačního plánu ke změně klimatu, došlo k oslovování všech MČ Praha 1 – 57, dotace lze použít na to, co financuje MČ. MHMP vyzývá ke spolupráci s obnovami vnitrobloků. Dotace jsou pro MČ, ale lze je použít i pro obnovu vnitrobloků, kde jsou různí vlastníci, z nichž jeden je MČ. 1.12. – sál architektů na Staroměstské radnici – workshop MHMP. Spousta regionálních operačních programů je cílená přímo na MČ. Kde je podmínka, aby byl prostor veřejný, otevřený.

Praha 3 má vlastní dotační program: Jana Caldrová: dotační řízení životního prostředí, doporučuje se pomoc při zpracování projektu, tak aby byl srozumitelný pro členy komise, aby byl projekt kvalitní. Dotace může být i na zpracování projektu. Důležitost participace.

Příklad z Brna: speciální dotační program k obnově vnitrobloků – aktivní propagace, Brno vydalo i příručku. Dotační program Vnitroblok! 2022/2023. Bieno: u dotačního programu v Brně musí být projekt zpracován profesionálně od architektů. Brno pomáhá nejen finančně, na webu je uveřejněn seznam architektů a dodavatelů (realizátorů).

Karel Světlík: je možné navýšit dotační program o položku na architekta.

Viktor Čahoj: dotace, které poskytuje MČ Praha 3 jsou směrem k vlastníkům. MČ nehraje žádnou roli v dotačním řízení, mezi vlastníky a MHMP tento dotační program je pouze na pozemky, kde není vlastníkem MČ Praha 3. Státní fond životního prostředí - zde lze čerpat dotace pro MČ.

Závěry bodu:
Investice MHMP – i ve spolupráci s MČ – je důležitá kvalita projektů – spolupráce s architekty a participace.
Komise pro životní prostředí MČ Praha 3 se bude zabývat změnou datačního řízení o navýšení financí i pro přípravu projektu.
Důležitost databáze architektů a realizátorů, kteří jsou ochotni spolupracovat se spolky na obnovách.

Ad. 3 Přímá spolupráce, konzultace, rady

Požadavky ze strany občanů: vytvoření webu, kde budou veškeré informace. Možnost konzultací o zeleni, jak se o zeleň starat. IPR: vydal metodiky a standardy jak hospodařit se srážkovými vodami a stromořadím. Při dodržení těchto standardů se neudělá chyba. MČ mohou spolupracovat s IPRem i na téma vnitroblok. Jak připravit dotační tituly tak, aby vyhovovali MČ a subjektům. Standardy jsou možné získat na stránkách IPRu a Adaptace MHMP.


Ad. 4 Vnitrobloky ve správě obyvatel – s podílem Prahy 3 (jako součást SVJ, nebo jako vlastník pozemku).

Může MČ financovat obnovu vnitrobloku, když je uzavřený. Je možné ho pronajmout? Konkrétní případ – vnitroblok Za Žižkovskou vozovnou – MČ se musí chovat jako řádný hospodář, proto je cena pro SVJ vysoká – cca 400.000,-. Buď MČ zaplatí obnovu, ale vnitroblok bude otevřený, nebo se pronajme a SVJ si samy zafinancují obnovu, pak může být vnitroblok uzavřený.Co je důležitější pro SVJ soukromí, nebo hezký vnitroblok?

MČ má několik vnitrobloků, kde je většinovým nebo menšinovým vlastníkem, které spravuje, ale jsou uzavřené, a to je nelogické. Pokud je MČ menšinovým vlastníkem pozemků ve vnitrobloku, tak je možné pozemky pronajmout, na základě žádosti SVJ, kde SVJ se o vnitroblok stará.
Potřeba sjednotit podmínky pro správu vnitrobloků. Odbor majetku se řídí pokyny MHMP pro správu s péčí řádného hospodáře. Výjimky z těchto pravidel by měly být systematicky uchopeny – usnesení rady MČ.

Příklad dobré praxe z Brna: vnitroblok, kde jsou vlastníci MČ a soukromníci a také škola, vnitroblok je otevřený. Společné financování revitalizace. Pomocí participace se podařilo dojít ke kompromisu se všemi sousedy.

Závěry bodu:
Potřeba sjednotit podmínky pro správu vnitrobloků pro odbor majetku.
Podmínky pro financování obnovy vnitrobloků pro komisi životního prostředí.


Ad. 5 Jak o vnitroblocích mluvit s veřejností

Bieno je prostředníkem při jednáních o vnitrobloku. Konkretizování problému, proč nechci otevřít/zrevitalizovat vnitroblok. Daří se přesvědčit ke společným představám. Další otázkou je, když dojde k realizaci vnitrobloku, zůstává problém, jak se lidé ve vnitrobloku chovají. Například problém s pronajímáním bytů Airbnb.

Závěry / požadavky bodu:
Zformulovat strategii, téma vnitrobloky ve strategickém plánu.
Sjednotit pravidla pro pronajímání, předávání do užívání (pro odbor majetku).
Vnitrobloky – téma, které se bude dál rozšiřovat.

 
 
 

Projekt je podpořen Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

Projekt je podpořen nadací Rosa Luxemburg Stiftung e.V., zastoupení v České republice.