Flemingovo náměstí - vnitroblok bytem

Dvůr na Flemingově náměstí přiléhá k zadnímu traktu bytového domu, je dělen na dvě části a má atypický tvar. Dům ve společné správě bytového družstva se připravuje na střešní vestavbu, součástí související stavby bude i kompletní řešení obytného dvora. Spolek Bieno svedl dohromady aktivní obyvatele domu s Ateliérem Seho Fakulty architektury ČVUT. Studenti pod vedením docentky Hany Seho za asistence Jiřího Poláčka připravili návrh kompletní dostavby dvora s výmluvným názvem - vnitroblok bytem. S vedoucím zapojením studentů a školy všechny tři strany společnými silami provedli funkční dílčí realizaci budoucí podoby.

 

Osázení rostlinami a nádrž na dešťovou vodu

Enfiláda je osazena šesti ocelovými truhlíky, každý z truhlíků má tři komory. Jednotlivé komory jsou propojeny, otvory pro odtok nadbytečné vody jsou na koncích truhlíků. Stěny truhlíků bylo nutné obložit nopovou fólií zejména proti letnímu přehřívání, zároveň jako ochrana před zimním promrzáním. Do truhlíků jsme vysadili směs okrasných rostlin, od barevně kvetoucích po celoročně zelené. Ponechali jsme volná místa pro výsadbu bylin obyvateli. Spodní třetinu truhlíků jsme zaplnili keramzitem, zbylé dvě třetiny směsí substrátu s dreceným keremzitem. Místa pro popínavky u zídky jsme vyplnili směsí substrátu s kompostem. K okapové rouře jsme usadili IBC kontejner pro zachytávání dešťové vody.

 

ČIŠTĚNÍ MÍSTA A BOURACÍ PRÁCE

Začátek bývá ve znamení přípravy místa pro instalaci nových prvků. Na Flemingovo náměstí se jednalo zejména o čištění betonových ploch, bourací práce pro nová vrátka a natírání plotu.

 

Ateliérová práce ateliéru seho - Bc. Dominik Rejthar, Bc. Dominika Kadulová, Bc. Eliška Kořínková, Bc. Vladimír Bezchleba, FA ČVUT

Klid, soukromí, odpočinek, zlepšování klimatu, tato hesla táhnou mnohé lidi z měst do přírody, na venkov a v horším případě do satelitu. Přitom nemalá část městských lidí má pod svými okny příležitosti je realizovat. Blok, typická městská zástavba až do poloviny dvacátého století, může vytvářet v centrech měst doslova oázu, neboť okolní domy cloní kousky živé přírody. Mnoho vnitrobloků svůj potenciál nevyužívá. Velkým tématem, kterým se intenzivně zabývají dnešní města, je dešťová voda. Rozsáhlé zpevněné plochy neumožňují vsakování dešťové vody v místě jejího spadu. To vede k narušení malého vodního cyklu a zhoršení klimatu ve městech. Je nutné na ni nahlížet jako na cennou komoditu.

 

vnitroblok bytem - tvorba modelu ateliérem seho