Oblouková - zahrada pod okny

celková Obnova 2021

Po brigádě, na které obyvatelé pročistili stávající prostor a dosázeli nové rostliny, přišel závěrečný krok - položení trávníku. Nyní je dvůr již v novém a slouží k radosti svých obyvatel a kráse i užitku celého vnitrobloku. V Obloukové doslova naplnili rčení žít v centru a mít zahradu pod svými okny.

BRIGÁDa A KONZULTACe SE ZAHRADNÍKY 8. KVĚTNA 2021

V sobota 8. května 2021 od 9-13hod proběhla ve vnitrobloku sousedská brigáda, tzv. refresh. Na programu bylo rozšíření pěstebních záhonů, doplnění mnoha nových rostlin (trvalek i keřů), posekání bezinky. Přítomni byli odborníci na návrhy a údržbu zahrad, se kterými se místní i návštěvníci mohli poradit o čemkoli z oblasti pěstování a zeleně. Debatovalo se zejména o nářadí a sortimentu rostlin. Sousedé přišli v pracovním, přinesli nářadí a také skvělé pohoštění (pomázanky byly ochuceny bylinkami z vnitrobloku).

Děkujeme všem, kteří se zúčastnili!!


Na brigádu naváže ještě úprava zpevněné plochy a dlažby a doplnění trávníku. Protože toto bychom svépomocně nezvládli, bude objednán profesionál.

fotografie z BRIGÁDy A KONZULTACí SE ZAHRADNÍKY

2B6A8959.JPG

Festival 2018:
byla by to promarněná šance

ADRESA MÍSTA
Oblouková 15, Praha 10

CHARAKTER
Travnatý dvůr přiléhající k jednomu domu

PŘÍBĚH MÍSTA
Monika Hrubá se do Obloukové přistěhovala před deseti lety. Menší dům se čtrnácti byty žil neviditelným životem. Někteří obyvatelé se neznali, dvorek byla zcela zapomenutý, obyvatelé od něj neměli ani klíče. „Dívala jsem se na něj shora z našeho bytu a přišlo mi to jako strašná škoda“ říká Monika. V té době zrovna nastoupila na mateřskou, měla víc času, a tak se začala vnitrobloku věnovat. V práci do té doby dělala výzkumy, a tak si na začátku udělala jeden soukromý o tom, co by si na dvorku přáli obyvatelé a jestli by se do proměny nechtěli zapojit. Byla to malá sonda, která sice neukazovala nějaké velké nadšení, ale zafungovala jako informace, že se něco bude dít. „Sousedi z domu se pak začali zapojovat tak nějak přirozeně. Když jsem za nějaký čas udělala volně vyhlášenou brigádu, tak mě překvapilo, kolik lidí nakonec přišlo. Někdo nemohl osobně, ale přinesl rostliny ze své chalupy. Někdo nemohl v čase brigády, ale přivstal si a prořezal nálety ještě před začátkem.“ Na vyčištěný dvůr si pak koupili si zahradní nábytek, houpačku pro děti, udělali klíče pro všechny obyvatele a dvorek se začal používat. Po tomto úspěchu přišla chuť na celkovou obnovu. „Nechtěla jsem nic složitého na údržbu a dostala jsem tip na zahradní architektku, která dělá přirozené zahrady a někdy pracuje i se zbytkovými květinami. Nakreslila nám jednoduchý návrh a zahrada tak najednou dostala konkrétnější podobu, která nám pomohla při představení plánu na domovní schůzi". Lidem se to líbilo, a tak odsouhlasili větší investici, nechali udělat podrobný projekt a nová zahrada mohla spatřit světlo světa. "Měla jsem z toho ohromnou radost, ale ten pohled shora od nás byl pořád absurdní. U nás zahrada a na spoustě okolních dvorků jen nálety a beton. Tak jsem jednou večer napsala e-mail tehdejšímu starostovi Prahy 10 Vladislavu Lipovskému, že udělat zahradu ve vnitrobloku není tak složité, a že ty nevyužité vnitrobloky u nás jsou promarněná šance. Dostalo mě, že obratem odpověděl, a ještě ten rok vyhlásili soutěž Dvorek roku." První ročník soutěže v roce 2010 lidé z Obloukové vyhráli a dostali velkorysou odměnu 100 tisíc korun, kterou investovali zpět do domu.

Společné využití dvora není vždy jen o shodě. „Je to vlastně nový prostor, se kterým se všichni učíme zacházet. Je potřeba si vyladit pravidla fungování nejen v rámci vlastního domu, ale i s obyvateli sousedních domů". Ve výsledku se ale vztahy stávají osobnější a lidé se najednou vidí jinak než ve formálním oblečení cestou do nebo z práce. Může se tedy stát, že tu někdy ráno potkáte děti v pyžamech, dospěláky v teplákách nebo v létě v plavkách. Někdy se na dvorku cvičí jóga, protože v domě sídlí jógové studio. Jindy v Obloukové uspořádali koncert muzikantech z domu s jejich smyčcovým kvartetem, sem-tam se konají malé rodinné oslavy. Většinou to ale funguje jednoduše, že na nástěnku domu někdo napíše ceduli a dá vědět ostatním, co se chystá a pak platí nepsané pravidlo, že se chová ohleduplně a uklidí po sobě.

Zahradní dvůr má dopad na atmosféru celého domu. Původní neprůhledné dveře nechali prosklít čirým sklem, aby každý, kdo přichází domů, měl z pohledu na zahradu radost. „Postupně lidem dochází, že bydlení není jen o bytě, ale i o tom, jak vypadá vstupní prostor, zahrada. Vlastně mi přijde, že se z našeho domu nikdo nestěhuje pryč, spíš si byty rekonstruují, zakořeňují tady. A asi jim i dochází, že tím dvorkem vzrostla cena jejich bytu. Ale pro mě je to celé spíš o tom, že bydlet ve městě a mít takhle po ruce svoji zahradu je moc fajn“, uzavírá Monika Hrubá.

MÍSTNÍ TAHOUN
Monika Hrubá

CITÁT
Je to vlastně nepochopitelné, že to někdo může nechat ležet ladem“.

ROSTLINY
Muchovník, rybízy, jahody, ostružiny, medvědí česnek, hortenzie, ořech.

VYBAVENÍ
kohoutek s vodou, branka, posezení, trampolína, pískoviště, věšák na prádlo, šipky, gril, socha Buddhy

PROGRAM 
Otevřeno 16.00 - 18.00
16.00 ochutnávka limonád
16.30 koncert smyčcového Esferas kvarteta, https://www.esferaskvarteto.cz/

Fotografie z festivalu Živé vnitrobloky 15.9.2018 

Fotografie vnitrobloku