Živé vnitrobloky 2018

Přehlídka obytných dvorů a vnitrobloků, sobota 15. září 2018

První ročník festivalu Živé vnitrobloky představil 9 jedinečných pražských dvorů a vnitrobloků, které díky péči sousedů ožívají. Dvory byly otevřeny pro inspiraci druhým. Ve většině míst byl připravený jednoduchý program a prohlídky s předáky, kteří zájemcům pověděli, jak k proměně dospěli. K vidění byla zajímavá místa, kam se lidé běžně nedostanou. Počet návštěvníků byl kolem 350 lidí, z čehož odhadem třetinu tvořily aktivní komunity lidí v místech a přátelé, druhou třetinu sousedé z blízkého okolí a poslední třetinu lidé zvenčí bez přímé vazby na místo, kteří mají zájem o oživení vnitrobloků.

 

Profily míst

Oblouková: byla by to promarněná šance

Ulice dolních Vršovic kolem stadionu Bohemians nepatří mezi nejkrásnější. O to větší překvapení vás čeká po průchodu domem v Obloukové ulici. Tři schody nahoru tři schody dolů a před očima se objeví výjev z kouzelné zahrady.

Tusarova: 40 m² radosti

Kdo říká, že jeho dvůr je příliš malý, měl by se podívat do Tusarovy. Najde zde zahradu v nádobách na čtyřiceti metrech čtverečných bez nutnosti kopat do země. První rostliny zasadila Dana Vodáková v roce 2013. Citlivě kombinovala malé a velké květináče, keramické amfory či starou litinovou vanu odnaproti. Zelený svět pod okny prospívá i ostatním. Když je vedro, jinde paří, ale tady je svěží klima.

Salmovská: místo pro snílky

Vnitroblok, který uhrane snílky, tvůrčí povahy a ty, kteří mají blízko k městskému zahradničení a tématu up-cyklace. V tomto vnitrobloku slouží jako truhlíky staré boty, kapsáře, jako skleníky fungují vyřazené okenní tabule, uplatní se tu palety, pařezy, sítě, rámy obrazů (ve kterých se vertikálně pěstují sukulenty), umělecká díla. Dohromady tvoří půvabný, fantaskní celek.

Mečislavova: pěstujeme sousedství

Vnitroblok slouží jako oblíbená komunitní zahrada, která vznikla na zanedbaném plácku. Pořádají se tu sousedské akce, 24 truhlíků se sezónně adoptuje k zahradničení. Je zde voda, ohniště a gril, pískoviště i houpačka. Jednoduše skvělé místo pro vypnutí od městského shonu.

Letohradská: plácek, který si lidé zamilovali

Ještě před několika lety špinavý betonový plácek pro popelnice a nakládku aut. Nikoho nenapadlo, že může vypadat jinak. Dům tvořily soukromé byty, ve dvoře pracovaly firmy. Lidé netušili, že mezi soukromým bytem a veřejnou ulicí mají na dosah ruky něco dalšího. Průkopníky se stali děti a kuřáci.

Za Poříčskou bránou: začneme dvorem

Dům v těsné blízkosti Florence od roku 2018 úspěšně oživuje skupina Divoké matky, nábytkářská dílna Z pokoje do pokoje a dalších aktivní lidé z Karlína. „Lidi z okolí sem chodí hodně a jsou strašně šťastní, že jsme tady a že se s místem něco děje“, říká Martina z Bar/áku. Prostor je využívaný primárně jako kavárna, ale v nemalé míře i pro pěstování a komunitní či kulturní akce.

Lvovská: začínáme to tu měnit

Já tomu zatím říkám spíš erár, než komunitní prostor. K dnešku to jsou dílčí změny, díky kterým to alespoň vypadá, že jsme v 21. století“, říká Šimona Huitric. Šimona od loňského roku oživuje vnitroblok ve Lvovské. Ve spolupráci s městskou částí Praha 10 se jí podařilo docílit výměny dlažby, instalovat koš, zlepšit stav laviček i zeleně a dosázet živé keře. V srpnu 2018 bude do vnitrobloku umístěn kompostér.

Bělehradská: koloběh v přírodě

Za oživením dvora stojí lidé z organizace Bezobalu. Využívají dvůr pro pěstování jedlých i nejedlých plodin, zároveň kompostují a uzavírají cyklus jídla a živin bez produkce odpadů a obalů. „Ukazujeme příchozím, že stejně tak, jako nákup bez zbytečných obalů, je i pěstování bylin či zeleniny na dvorku možné a že ani jedno není tak těžké, jak se na první pohled může zdát“, říká Lenka Procházková.

Velfíkova: vnitroblok se probouzí

Kousek od Vítězného náměstí, v dohledu moderní Národní technické knihovny leží vnitroblok přístupný dvěma velkými branami. Centrum tvoří parková plocha se vzrostlými stromy a keři, kterou obklopují betonové dvorečky okolních domů. Společný park tak skvěle doplňuje polosoukromý dvorek v zádveří každého domu.