vnitroblok Srbská 1

 

dílčí realizace pomocí brigády

Dílčí realizace formou dobrovolné brigády bývá účinná cesta, jak udělat změny, zapojit obyvatele a neplatit moc. Spolek Bieno několikrát ročně nabízí nadějným místům, že jim pomůže brigádu uspořádat, poskytne kapacitu svého týmu a přispěje na dílčí realizace i finančně. Tak tomu bylo i v případě vnitrobloku Srbská v blízkosti pražské Hradčanské. Brigáda měla tři fáze. První dvě byly „těžké“ a znamenaly přesuny materiálů ručně v kýblech, po schodišti nahoru a dolů skrze dům. Za prvé bylo nutné na vymezených místech odstranit dlažbu a vynosit štěrk, který byl ukryt pod ní. Dlažbu si obyvatelé rozhodli ponechat pro další použití a uložit ve sklepě, štěrk bylo potřeba vynosit do přistaveného kontejneru na stavební odpad.

Po vytvoření prostorů pro pěstování bylo nutno založit nová pěstební místa. Z kompostárny jsme si nechali dovést několik metráků zeminy. Zeminu jsme operativně složili na krycí plachtu na širokou část chodníku před domem. Po vynošení a zaplnění volných prostorů následovala třetí finální fáze, která po dvou technických činnostech byla již kreativní a téměř oslavná. Do připravených míst, na dvůr, který byl do té doby pouhou technikou stavbou, jsme vysadili několik desítek rostlin. Šlo o kombinaci kvetoucích, pnoucích a keřových bylin i dřevin. Novou výsadbu bylo potřeba silně prolít zvýšený množstvím vody. Další kroky na zabydlování vnitrobloku budou následovat.


Návrh úprav vnitrobloku

Prioritou obyvatel dvorku je doplnění chybějící vegetace. Vzhledem k omezeným prostorovým možnostem se v návrhu pracuje především s pnoucími dřevinami, které jsou umístěny ke zdem i k nově navrženým konstrukcím. Severní část dvorku bude paravánem / treláží ze svislých dřevěných latí, rozdělena na dvě části  - cestičku podél dřevěné vestavby o šířce 1,3 m, která umožní pohodlný přístup ke kójím, a část určenou k posezení. Podél treláže je navržen pruh vegetace (pnoucí rostliny a trvalky), který se na obou koncích rozšiřuje, na severu pak dále lemuje zeď. V těchto místech je možné vysadit i větší keře. Vzniká tak příjemné zákoutí, kam je umístěn stůl a židle a lavička. Toto místo může doplnit zastřešená nebo popnutá pergola.
Kontejnery v jižní části dvorku zakryje přístřešek - jednoduchá dřevěná konstrukce doplněná lanky nebo kari sítí pro pnoucí dřeviny. Ty oživí také zeď a zábradlí u anglického dvorku. S pozemkem Sokolovny se místo výhledově může propojit schodištěm, které bude umístěno na místě stávající nejsevernější kóje. V rámci stavebních úprav, které budou pro propojení nezbytné, by bylo vhodné vyměnit plechovou střechu za zelenou extenzivní. To by příznivě ovlivnilo klima v místě a zároveň zatraktivnilo pohled z oken. Variantou je i střecha pobytová, která by výrazně rozšířila využitelný prostor.
K osvětlení místa s posezením je navržena instalace světelných řetězů. Sběr dešťové vody je s ohledem na umístění dešťových svodů a limitovaným prostorovým možnostem obtížný.

 

Žebříček potřeb a představ obyvatel


Následující žebříček podnětů je založen výhradně na datech obyvatel ze společného setkání a návazné elektronické ankety. Podněty jsou řazeny dle míry preference obyvatel. Každý účastník měl možnost vybrat na danou otázku až tři nejdůležitější odpovědi. Některé podněty se týkaly sousedního pozemku Sokola, který spoluvytváří charakter celého vnitrobloku. Celkově se mapování potřeb zúčastnilo přibližně 15 obyvatel.

 

Elektronická anketa pro nepřítomné

Tato anketa je pokračováním PRO NEPŘÍTOMNÉ na setkání. Dává Vám možnost promluvit i když jste nemohli dorazit osobně. Zvolte prosím odpovědi na následující tři otázky, nebo doplňte svůj podnět. Podněty vycházejí výhradně z diskuse obyvatel na společném setkání.

 

Sousedské setkání obyvatel

v úterý 24. května proběhlo společné sousedské setkání nad možnostmi oživení vnitrobloku a jeho podobou. Cílem setkání bylo zmapování představ a potřeb obyvatel jako podklad pro studii obnovy. Setkání organizoval ve spolupráci s vedením domu spolek Bieno, který se obnovou vnitrobloků dlouhodobě zabývá. Otevřená moderovaná diskuse vycházela ze současného stavu a mapovala představy o budoucí podobě a náplni místa. Setkání se zúčastnilo asi deset obyvatel.