main.jpg

Dokázat se dohodnout - facilitace

Dvory a vnitrobloky vypadají na první pohled jednoduše. Pod povrchem se však skrývají rozdílné zájmy a představy. Vést smysluplnou debatu bývá obtížné. Všichni známe děsivou atmosféru domovních schůzí. Ve výsledku se nejčastěji neděje nic. A přitom každý třetí obyvatel může mít pod okny vlastní zahradu! Bieno nabízí řešení. Váš zájem o dvůr spojí s metodami skupinového vyjednávání - facilitace. Pomůžeme vám najít společnou řeč.

Facilitace je technika, která umožní dovést skupinu k cíli složitého jednání navzdory úskalí neefektivní komunikace, nedorozumění a nejasností mezi účastníky.
— Asociace mediátoru České Republiky

Domluva má cenu zlata

Věci se často hýbou pomalu. Životaschopný plán je málokdy ideálním snem jednotlivce. Pro začátek je nutné hledat mezi obyvateli shodné plochy. Na drobnostech, jako je údržba trávníků, kompostování či hospodaření s vodou mohou stát budoucí projekty kompletní obnovy. Je nutné jednat systematicky, krok za krokem. Po shodě na prvním kroku následuje akce. Poté druhý krok a další akce. Jako když architekt staví dům. Nový život ve společném se buduje jako stavba od základů.

Startovním momentem je vytvoření SPOLEČNÉHO ŽEBŘÍČKU PŘEDSTAV obyvatel:

1. HODNOTY
2. PROBLÉMY
3. VÍTANÉ AKTIVITY
4. LIMITY

20160525_190535.jpg

Pracovní postup

Tvorba návrhu

Každý dvůr je jedinečný. Každé místo je určené majetkovými poměry, klíčovými hráči a stanovištními podmínkami. Obyvatelé mají svůj žebříček představ. Zmapujeme situaci a vytvoříme návrh nové podoby.


Schválení

Obnova dvora či vnitrobloku stojí a padá s vůlí svého správce či majitele. Pomůžeme vám připravit situaci pro společné jednání. Na vás bude jednáním projít s odsouhlaseným návrhem.


Finance a realizace

Nový dvůr může stát několik tisíc nebo také stonásobek. Záleží, jak vysoko míříte. Naštěstí v tom nejste sami. Existují instutice, které nabízejí příspěvek na lepší prostředí ve městě. Pro své rozhodnutí většinou potřebují kvalitní schválený návrh. Pomůžeme vám vytvořit rozpočet a najít jeho spolufinancování.

Kolik to bude stát?

Za všemi kroky stojí práce. Některé věci zvládnou sousedé sami - a takové necháváme na nich. Jinde je ale potřebná pomoc z venku a tam jsme k ruce my. Práci na návrhu se snažíme hradit z vlastních zdrojů, někde ale potřebuje vaši pomoc. Návrh vytváří specialistka zahradní tvorby a může se stát, že budeme potřebovat váš příspěvek. Každopádně se neváhejte ozvat, konzultace jsou zdarma.

Ekonomika je nedílnou součástí

Společným jmenovatelem zájmu obyvatel bez rozdílu je zhodnocování kvality jejich bydlení. Byt ve městě, jehož součástí je polosoukromý park se vzrostlými stromy, krásnými rostlinami a mobiliářem vyzývá ke kultivovanému užívání. Hodnota nemovitostí s takovými dvory a vnitrobloky vzrůstá.