facilitace životního prostředí

Dvory a vnitrobloky vypadají na první pohled jednoduše. Pod povrchem se však často skrývají rozdílné představy a zájmy. Vyvolat debatu a domluvit se na společném postupu bývá obtížné. Často se tedy neděje nic - a podle toho dvory a vnitrobloky také vypadají. Spojujeme zájem o krásné životní prostředí s metodami skupinového vyjednávání. Pomáháme najít společnou řeč.

 

Co je to facilitace?

Facilitace je technika, která umožní dovést skupinu k cíli složitého jednání navzdory úskalí neefektivní komunikace, nedorozumění a nejasností mezi účastníky.


20160525_190535.jpg

Domluva má cenu zlata

 

 

Věci se nehýbají často rychle. Navíc nejsou ideálním plněním snu jednotlivců. Pro začátek je nutné najít mezi uživateli shodné plochy. Na drobnostech, jako je údržba trávníků, kompostování či hospodaření s vodou mohou stát budoucí projekty kompletní obnovy. Je nutné jednat systematicky, krok za krokem. Po shodě na prvním kroku následuje akce. Poté druhý krok a další akce. Jako když architekt staví dům. Nový život ve společném se buduje jako stavba od základů.


Pracovní postup

§  plánovací setkání - facilitace zájmů a potřeb

§  realizace a brigády - údržba, dosadba květin a keřů, výroba a doplnění mobiliáře pro odpočinek a hru

§  terénní vzdělávání - stromy, květiny, ptáci, hmyz, voda, kompostování

 

 

 

 

 


Tlačit na pilu se nevyplácí

 

 

 

 

Tam, kde komunita nevytváří dohodu, dochází k vyhranění představ "tahounů". Iniciativní část postupuje příliš rychle a neumožňuje vyslyšení nápadů druhých. Kroky bez podpory ostatních nepřinášejí dlouhodobé výsledky. „Špatná nálada“, která je většinou doprovází, je opakem toho, co vyžaduje udržitelné řešení. Tedy vnitřní osobní motivaci lidí pečovat o svoje okolí a radovat se z výsledků svého úsilí.


Ekonomika je nedílnou součástí

 

 

 

 

 

Společným jmenovatelem zájmu obyvatel bez rozdílu je zhodnocování kvality jejich bydlení. Byt ve městě, jehož součástí je polosoukromý park se vzrostlými stromy, krásnými rostlinami a mobiliářem vyzývá ke kultivovanému užívání. Hodnota nemovitostí s takovými dvory a vnitrobloky vzrůstá.