Tématem exkurze byla adaptace měst na změnu klimatu s účastí veřejnosti. V Berlíně jsme navštívili zástupce města, odborníky a iniciativy, kteří představovali projekty pro zlepšení mikroklimatu náměstí, ulic a vnitrobloků, hospodaření s dešťovou vodou a dobrý pocit v sousedství. Exkurze se zúčastnili politici, odborníci i tahouni.

Regenwasseragentur - kancelář pro hospodaření s dešťovou vodou

Dnešní města trápí nepravidelnost přísunu dešťové vody. S výpadkem pravidelných srážek se pojí vlny veder a dlouhodobá sucha. Až 70 % stromů ve městě Berlín nemá dostatek vody a dlouhodobě trpí; v pražských vnitroblocích důsledkem nedostatečné péče a zhoršených podmínek za posledních dvacet let ubyla čtvrtina stromů. Město Berlín se se situací rozhodlo bojovat a zřídilo Regenwasseragentur, zvláštní kancelář pro dešťovou vodu. Na příkladu čtvrti Rummelsburg nám principy fungování berlínské kanceláře představila její ředitelka Darla Nickel.

Více se dočtete na blogu

Kiezblocks - sousedské bloky

Naše města se po desetiletí stále více vzdalují potřebám lidí. Chybí prostor, bezpečnost a kvalita pobytu. Veřejný prostor se stal pouhým tranzitním místem. S Kiezblocks chceme znovu otevřít ulice pro všechny. Měly by se stát místy setkávání, rozšířením vlastního obývacího pokoje. Sousedské bloky jsou nejen důležitým krokem na cestě k obratu, ale vedou ke zlepšení kvality života všech. Město plné sousedských bloků je přátelské k lidem, klimatu a spravedlivé město.


komunitní zahrada Prinzessinengarten - Turgut Altug, Bernd Szczepanski a Elisabeth Wagner

Turgut Altuğ je berlínský politik, poslanec (Grüne Fraktion Berlin). Ve Sněmovně reprezentantů se zasazuje o ochranu přírody, témata environmentálního vzdělávání, potravin a biozemědělství, zachování a rozšiřování městské přírody a městské zeleně (stromy, parky, zeleň a volná prostranství, parcely). Prioritou berlínských Zelených je přizpůsobit město na změnu klimatu. Jak? Hlavními nástroji je podle nich odstraňování zpevněných povrchů, ozeleňování a méně monokulturních lesů, efektivní hospodaření s vodou a budování cyklistické infrastruktury. Turgut sám jde příkladem a po městě se pohybuje výhradně na kole.

Účastníci exkurze navštívili komunitní zahradu Prinzessinengarten na Moritzplatzu, kousku městské divočiny v hustě obydleném Kreutzbergu. Zastavění proluky zabránili cca před 10 lety právě berlínští Zelení. Zahradu spravuje místní neziskovka na základě smlouvy s městskou částí, která tu pořádá (krom zahradničení) různá setkání místních obyvatel. Ti sem rádi zajdou i třeba jen na oběd, který si ale musí přinést s sebou, v zahradě nenajdete žádné komerční aktivity a přes noc je zavřená. Co tu naopak najdete, jsou alternativní včelíny, nádrže na dešťovku a kompost. Zahrada, stejně jako vnitrobloky budované Bienem, pomáhá snižovat teplotu vzduchu v okolí, poskytuje útočiště lidem uprostřed betonové džungle a místo pro ozdravné aktivity. Zatímco zkoumáme její zákoutí, dodává Turgut, že míst jako je tohle, už v Berlíně Zelení našli a zachránili před zástavbou i přes složité majetkové poměry už více než 75.

Program Grüne Hӧfe (Zelené dvorky) - Friedrichshain-Kreuzberg

Od roku 2003 funguje v berlínské čtvrti Friedrichshain-Kreuzberg program Grüne Hӧfe (Zelené dvorky). S jeho podporou se ve čtvrti s velkou hustotou obyvatel a kritickým nedostatkem veřejné zeleně zvyšuje kvalita života místních obyvatel. Vera Marlen Thoss z neziskové asociace Stadtteilusschuss Kreuzberg nás vzala do vnitrobloku na Warshaw Strasse, který se díky úsilí dvou místních nájemníků a finanční i poradenské podpoře programu nedávno zazelenal.

Více se dočtete na blogu

Patagonia: vracíme planetě, co nám dává

V prodejně Patagonia kousek od Alexanderplatzu jsme se seznámili nejen s produkty, které vznikají ekologicky, udržitelně a z recyklovaných materiálů. Filozofie firmy jde daleko za oblečení. Oděvní průmysl jako takový a obzvlášť „fast fashion“ patří k velkým znečišťovatelům ovzduší a Patagonia dělá vše pro to, aby šla opačným příkladem. Používáním recyklovaných materiálů snížila své emise o 20 000 tun CO2 za rok. Což je zhruba tolik kolik absorbuje 20 000 stromů za sto let! Své zákazníky učí Patagonia používat své výrobky co nejdéle, po celé Evropě vybudovala síť opravárenských dílen, kde se mohou se mohou mimo jiné dozvědět, jak obnošený kus oděvu nejlépe recyklovat.
Firma zároveň podporuje a propojuje aktivisty, lidi, kterým není osud planety lhostejný. Například v Albánii pomohla Patagonia Action Works vybudovat celou síť ekologických aktivistů, aby byl jejich hlas lépe slyšet. „Protože s tím, jak rosteme, chceme vracet dost zpátky,“ vysvětlil nám Antonio Rohrssen, zaměstnanec firmy, který se nyní sám vydává na dráhu profesionálního aktivisty. Patagonia také se svým partnerem Dr. Bronner založila novou neziskovou organizaci, která má za cíl zefektivnit proces certifikace Regenerative Organic. Ta oceňuje přesun od zemědělství náročného na fosilní paliva na skutečně zelenému hospodaření, podpoře pastvy a dobrých životních podmínek zvířat, spravedlnosti vůči zemědělců a pracovníkům v zemědělství a přísným požadavkům na zdraví půdy a hospodaření s půdou.

fotogalerie

Jak účastníci hodnotili exkurzi

Co by se podle účastníků mělo dělat v Praze? A Co by pomohlo, aby se to stalo? (vybrané komentáře)

Více zelených vnitrobloků, management HDV, více finančních prostředků na urbanismus Rozvoj vnitrobloků s vyšší podporou města”
Rozvoj vnitrobloků s vyšší podporou města

“Všechno! Změna politického kurzu, rozvoj infrastruktury, více dotačních titulů, větší debata a důraz na adaptaci na klimatickou změnu”


Všechno! Změna politického kurzu, rozvoj infrastruktury, více dotačních titulů, větší debata a důraz na adaptaci na klimatickou změnu
Více podpory pro místní aktéry a opatření, aby se více jezdilo na kole
Kiezbloky a zeleň ve vnitroblocích
Posílat politiky na začátku volebního období na podobné exkurze
 

Projekt je podpořen nadací Rosa Luxemburg Stiftung e.V., zastoupení v České republice.