Vnitroblok Hájpark

h.jpg

Hájpark je originálním rezidenčním projektem nového bydlení na okraji bratislavského sídliště Petržalka. Jeho autory jsou Drahan Petrovič, Boris Hrbáň a Ivan Juhás, kteří pracují pod značkou Imagine Developments. Z bývalého areálu technických služeb vznikl domovní blok s živým obytným vnitroblokem a společným pavilonem - klubovnou. O projektu jsme mluvili s Borisem Hrbáněm.

  • ulice Kutlíkova, Bratislava – Petržalka

  • 3 domy, 107 bytů, 4 nebytové prostory

  • autoři Drahan Petrovič, Boris Hrbáň a Ivan Juhás, Imagine Developments

  • plocha vnitrobloku cca 4000 m2

Nápad s tvarem bloku
Na otázku po nápadu na tvar bloku Boris Hrbáň odpovídá: „Nových sídlišť je hodně, ale dvorů je málo. Chtěli jsme vytvořit místo, kde můžou matky v klidu pustit děti ven“. Blok má 3 domy, 107 bytů, 4 nebytovky a školku. Vnitřní strana je chráněná, z vnější strany je přízemí zvýšené terasami. Je zde několik společných prostor, například velká kolárna. Vprostřed vnitrobloku stojí společenská Klubovna, kde „Lidé mohou dělat cokoliv“. 98% vlastníků bytů zde skutečně bydlí, 30 – 40 % obyvatel tvoří rodiny s dětmi.

Vzrostlé stromy, jezírko a pěstování
Část dvora je tvořena střechou podzemních garáží, část je na rostlém terénu s původními vzrostlými stromy. Štěstím kolektivu Imagine bylo, že na pozemku rostly osmdesátileté duby. Autoři vzali jeho podobu jako výzvu a pracovali s původním terénem. V jednom místě byla výrazná prohlubeň, kterou částečně zachovali. Vznikla tak přirozená divočina, která se chlubí nejdelší skluzavkou v Petržalce. Z druhé části prohlubně vzniklo jezírko. Pro radost z vlastního zahradničení vybavili vnitroblok bylinkovými boxy – truhlíky. Celkem jich je letos pětadvacet, každý zájemce přispívá částkou třicet Euro ročně do společného rozpočtu. Waldorfská školka obývá jeden z nebytových prostor s vlastní předzahrádkou. MŠ má nastavená pravidla pro soužití ve vnitrobloku, kdy dopoledne tráví děti čas v okolním lese, odpoledne pak ve vnitrobloku.

Nové podoby společného
Boris a kolegové z Imagine stavějí na své zkušenosti z Německa nebo Kanady. Silnou inspirací je také blízká Vídeň. „I když máte fyzické prostory, není lehké vytvořit komunitu“, proto Imagine uspořádali seznamovací den budoucích obyvatel ještě před dostavěním. Pár lidí je od té chvíle velmi aktivních a chopili se příležitosti tvoři s ostatními. Autoři zkusili ve společné domluvě zajít ještě dál. „Zkoušeli jsme nejmenší dům vybudovat formou kolektivního bydlení. Měli jsme jedenáct účastníků, ale nepodařilo se to. Dojem ze společné domluvy Boris komentuje lakonicky „Bylo to jako kdyby přišli nějací ufoni“.

Jak funguje domluva
Tři domy a jeden dvůr: jak to udělat? Borise a kolegy z Imagine zajímají koncepty udržitelného bydlení a kolektivní modely. Proto se snažili za každou cenu zabránit situaci, kdy si vlastníci řeknou: My už nechceme mít nic společného, chceme plot! A vnitroblok rozdělí. Tak jako i jinde, existuje zde malá menšina, která se domluvit nechce nebo neumí. Její přístup Hrbáň komentuje "Co je zadarmo, to je zlé. Budou se soudit, i když se jedná třeba jen o 5% rozpočtu". Kvůli tomuto proudu je nutné mít stanoveny precisní pravidla pro financování společných věcí. Pro vyvážení mezi společným a individuálním je každé SVJ vázáno i nadřazenou smlouvou. Ta zavazuje vlastníka radit se při prodeji bytu se zdejší komunitou a pomáhá tak udržet rovnováhu. Pro správu Klubovny funguje občanské sdružení. Hájpark má také jednoho člověka - domovníka, který pracuje jako správce areálu na plný úvazek.

Jak reaguje trh
Podle Borise Hrbáně byl investiční efekt kvalitní blokové výstavby ten, že byty se rychleji prodaly. Trh ale není tak sofistikovaný, aby dokázal snadno rozpoznat kvalitu. „Dneska není projekt, který by se neprezentoval alespoň dětským hřištěm. Otázka je, jak to nakonec vypadá a funguje. Zdvihli jsme laťku kvality nových projektů“, uzavírá Hrbáň.

Barbora Týcová