DSC_3872.jpg

Vnitroblok Halasova

“Dříve nám dvůr v okolí každý záviděl.”

Vnitroblok Halasova - Matěchova - Na Strži - U strže je otevřený, veřejně přístupný převážně spojitý vnitroblok o rozloze cca 5 tisíc m2. Od vjezdu v severovýchodní části vede živičná  komunikace k plácku v jihozápadním cípu, který je využíván jako parkoviště. Další zpevněné plochy nejčastěji navazují na budovy, zhruba 80 % povrchu vnitrobloku tvoří rostlý terén. V centru je umístěno oplocené hřiště pro nejmenší děti s pískovištěm, skluzavkou a houpačkou, lavičkami a menšími koši na tříděný odpad. Další lavičky jsou před některými domy, v centrální části mobiliář chybí. V celém prostoru se nalézá velké množství kovových konstrukcí pro šňůry na sušení prádla - je zde celkem 20 takových míst. Poblíž vjezdu je jedno vymezené místo na kontejnery s plůtkem z betonových tvárnic, další 3 místa s popelnicemi vznikla živelně. V lokalitě se nachází 35 stromů - 29 listnáčů a 6 jehličnanů rozmanité druhové skladby, nejčastěji se opakuje jírovec. Většinou se jedná o dospělé jedince. Keřová výsadba je fragmentovaná, stejně tak květinové záhony zakládané obyvateli jednotlivých domů. Jsou zde 4 vyvýšené zeleninové a bylinkové záhony. Dešťová voda není na pozemku zadržována.

Vítězný studentský návrh byl v dubnu 2021 rozpracován týmem studentů ČZÚ do architektonické studie, včetně 3D vizualizací. Prohlédněte si nově navrženou podobu vnitrobloku. Přináší významné zlepšení pro obyvatele i návštěvníky a lépe řeší prostorové i provozní fungování vnitrobloku. Doplňuje jej o zeleň, dětské hřiště včetně vodního prvku, lavičky, upravuje vjezd i parkování. Důraz je kladen na tzv. modrozelenou infrastukturu, tedy přispění ke klimatické pohodě města. Studie je podkladem pro projektovou dokumentaci.




Veřejné setkání, 10. prosince 2019, Nuselská radnice

V úterý 10. prosince proběhlo ve velkém sále Nuselské radnice veřejné pracovní setkání. Setkání pořádala MČ Praha 4 ve spolupráci se spolkem Bieno, spolkem Sousedé nad strží a Českou zemědělskou univerzitou. Na setkání vystoupili radní MČ Praha 4 Tomáš Hrdinka a vedoucí správců oblastí MČ Praha 4 David Záruba. Setkání moderoval Michal Křivohlávek ze spolku Bieno. Součástí setkání bylo představení návrhů proměny vnitrobloku od studentů ČZÚ na výstavních panelech. Pracovní program měl dvě části. V první části mluvčí představili principy řešení v oblasti popelnicových stání a automobilové dopravy a obyvatelé se k nim vyjádřili preferenčními kartami. V druhé části obyvatelé prioritními hlasy hodnotili studentské návrhy na panelech.

hlasování o principech řešení popelnicových stání ve vnitrobloku

Nejvyšší počet kladných stanovisek získalo řešení, které popelnice soustřeďuje do několika stanovišť rozmístěních na různých místech vnitrobloku. Toto řešení je blízké současnému stavu. Obě další řešení jsou obyvateli shodně nevítaná, viz následující grafy.

hlasování o principech řešení dopravy ve vnitrobloku

Jednoznačně nejvíce kladných stanovisek získalo řešení, které zachovává dopravu ve vnitrobloku pouze pro popeláře a znemožňuje vjezd autům. Druhé v pořadí s přibližně vyrovnanou váhou mezi kladnými a záprornými stanovisky se umístilo řešení, které umožňuje autům pouze vjezd a výjezd a znemožňuje parkování. Vedoucí Záruba upozornil, že takové řešení vyžaduje striktní hlídání a vymáhání pravidel, které svými nástroji pravděpodobně nedokáže zajistit městská část samotná. Aby bylo toto řešení funkční, museli by pravděpodobně část zodpovědnosti vykonávat místní obyvatelé. Nejméně vítaným řešením mezi přítomnými lidmi je umožnit autům do vnitrobloku vjezd i parkování.

Hodnocení návrhů

Součástí setkání byla výstava studentských návrhů z ateliéru zahradní a krajinné tvorby Lucie Miovské. Výstava návrhů byla před setkáním po dobu několika týdnů umístěna přímo na místě ve vnitrobloku. Obyvatelé byli vyzvání, aby si ze všech návrhů vybrali takový, který nejlépe odpovídá jejich představám. Zvolenému návrhu pak přiřadili svůj preferenční hlas. Zelená barva samolepky znamenala nejlepší návrh z hlediska celkového pojetí a prostorového uspořádání, včetně zeleně. Oranžová barva samolepky znamenala nejlepší návrh z hlediska vybavení včetně mobiliáře. Celkově se z pohledu přítomných obyvatel nejlépe umístil návrh číslo 9 Veroniky Vacínové. Tento vítěz získal nejvíce hlasů za celkové pojetí a prostorové uspořádání. Na druhém a třetím místě se umístily návrhy číslo 5 a 10 Ester Malošíkové a Jana Vedrala s převahou pozitivních hlasů za vybavení a mobiliář. Zde je tabulka výsledků a tři vítězné návrhy.

fotografie ze setkání

 

INSTALACE A ZPROVOZNĚNÍ KOMUNITNÍHO KOMPOSTÉRU

Ve vnitrobloku bydlí řada obyvatel, kteří vítají možnost zpracovat svůj biologický odpad zpět na vzácnou a užitečnou surovinu - humus. Nejen v souvislosti s provozem komunitní zahrádky došlo k instalaci komunitního kompostéru. Vzhledem k velikosti sousedské skupiny Bieno zvolila velký dvoukomorový komunitní kompostér firmy Ekodomov. Tento výrobek je ozkoušen provozem v řadě nejen pražských vnitrobloků a prokazuje všechny nutné vlastnosti pro úspěšné fungování. Je dostatečně odolný proti vandalismu, odolný proti promrzání a zároveň dostatečně prodyšný pro život bakterií. Výhodou je snadná obsluha a bezzápachový provoz.

STUDENTI architektury ČZÚ PREZENTUJÍ NÁVRHY KOMPLETNÍ OBNOVY

V průběhu akademického roku 2018/2019 vznikla za pomoci Bieno spolupráce mezi zástupci místních spolků, Městskou části Praha 4 a Katedrou zahradní a krajinné architektury ČZÚ. Iniciativním pedagogem, který určil svým studentům zpracování obnovy vnitrobloku jako téma ateliérové práce, byla Ing. Lucie Miovská. Studenti se se zástupci všech stran opakovaně sešli. Zcela klíčovou je role Prahy 4, která má šanci být nositelem projektu a jeho realizátorem. Městská část k projektu přistupuje s vážností a setkání se opakovaně zúčastnili dotčení radní Ondřej Růžička a Tomáš Hrdinka i vedoucí David Záruba. Celkem 11 studentů pracovalo na různých návrzích obnovy. Fotografie jsou z představení druhého upraveného návrhu studentů. V průběhu léta a podzimu budou návrhy představeny obyvatelům vnitrobloku formou výstavy. Cílem této prezentace je otevřít škálu přístupů a představ, jak může vynitroblok vypadat.

foto vnitrobloku jaro 2019

BRIGÁDa 21.března 2019

Na první jarní den uspořádali obyvatelé vnitrobloku ve spolupráci se spolkem Bieno jarní brigádu . Brigáda měla několik cílů. Za prvé uklidit a vyčistit vnitroblok po zimě od přírodních zbytků a různých dalších nečistot. Za druhé připravit záhony pro jarní pěstování a vysadit časné rostliny. Důležitou součástí v režii spolku Bieno byla technická příprava místa pro stání komunitního kompostéru, který měl být instalován později Obyvatelé blízkých domů se vrhli i do odstranění nevzhledných přístěnků na popelnice.

žebříček potřeb OBYVATEL

Souhrnné výsledky ze setkání obyvatel 17. prosince 2018 a navazující elektronické ankety vytvořily žebříček potřeb obyvatel. Celkem se svými podněty a hlasováním zúčastnilo 68 obyvatel vnitrobloku.

HLASOVÁNÍ V ANKETĚ - ELEKTRONICKÉ POKRAČOVÁNÍ navazující na SETKÁNÍ OBYVATEL

V lednu 2019 proběhla navazující elektronická a papírová anketa. Dala možnost promluvit těm, kdo nemohli dorazit na prosincové setkání osobně. Respondenti volili odpovědi na tytéž tři otázky. Podněty vycházely z diskuse 17. prosince 2018. Někteří doplňovali i své vlastní podněty. V elektronické anketě hlasovalo 43 lidí.

setkání obyvatel 17. prosince 2018

Spolek Bieno uspořádal ve spolupráci se Sousedy nad strží a MČ Prahou 4 v pondělí 17. prosince 2018 debatu, které se zúčastnilo přibližně 25 obyvatel přilehlých domů. K debatě byli pozvání všichni tištěnou pozvánkou, která byla roznesena do poštovních schránek a vyvěšena na nástěnkách. Setkání mělo formu řízené diskuse a sběru podnětů. Každý měl možnost vyjádřit své osobní pocity a postoje bez nutného ohledu na ostatní obyvatele. Lidé byli vyzvání, aby nápady druhých v této fázi nekomentovali, neposuzovali. Cílem tohoto přístupu bylo zjistit celé široké spektrum názorů, nápadů či problémů bez okamžité autocenzury. Základní okruhy otázek zněly:

A) Jaké jsou hodnoty dvoru – co ze současného stavu je vhodné zachovat, rozvíjet, akcentovat? + třídění dle důležitosti
B) Jaké jsou problémy dvoru - co je vhodné pokusit se řešit nebo alespoň neprohlubovat? + třídění dle důležitosti
C) Jaké jsou vítané aktivity - pro jaké činnosti je vhodné vytvořit podmínky a prostor? + třídění dle důležitosti

VLASTNICKÁ STRUKTURA A DOSTUPNÉ KONTAKTY

Otevřený, veřejně přístupný vnitroblok o rozloze cca 5 tisíc m2 je tvořen celkem 13 parcelami, památkově chráněnými. 9 z nich je majetkem městské části Praha 4. Tři ze soukromých parcel jsou oplocené - 2 menší přiléhající k budovám, třetí o rozloze 350 m2 v centrální části. Zbylé pozemky tvoří spojitý vnitroblok, viz obrázek.

Halasova katastr.jpg