Festival Živé vnitrobloky 2018

 

nenechejte si ujít přehlídku vnitrobloků

sobota 15. září 2018

Cílem festivalu je vzbudit zájem o živé využívání dvorů a vnitrobloků. Obyvatelé 12 zapojených vnitrobloků, které jsou částečně nebo úplně obnovené a ve kterých funguje komuntiní život, v den festivalu pořádají setkání a svá místa otevřou pro inspiraci druhým. Program vytvářejí sousedé, vychází z naladění a zájmů obyvatel a charakteru dvorů.  Na programu je kultura, program pro rodiny, sousedské stoly, společná práce (sázení, údržba) a povídání. Lidi poznají zajímavá místa a tahouny, kteří stojí za proměnami vniktrobloků.

Živé vnitrobloky spolupracují s festivalem Zažít město jinak. Termín akcí je shodný.

ZIVE_VNITROBLOKY.jpg

festivalové vnitrobloky- profily míst

_K1B3922.jpg

Za Poříčskou bránou, Praha 8

„Od začátku bylo jasné, že se nejdřív začne dvorem a později vnitřkem“, Martina.

Bar/ák je vnitroblok v dlouhodobě prázdném domě vlastněném pražským magistrátem v těsné blízkosti Florence. Od roku 2018 jej úspěšně oživuje skupina kolem Divokých matek, nábytkářské dílny Z pokoje do pokoje a dalších aktivních lidí z Karlína. „Lidi z okolí sem chodí hodně a jsou strašně šťastní, že jsme tady a že se s místem něco děje. Byli jsme překvapení, že jen co jsme otevřeli, už k nám chodí několik skupinek, žijících přímo zde v ulici“.  Prostor, využívaný primárně jako kavárna, ale v nemalé míře i pro pěstování a komunitní či kulturní akce, odráží předchozí „venkovní“ projekty sympatického osazenstva. Paletové sezení, bazarové stolky a židle, pěstební koutky, byliny a bambusy tvoří útulnou osobní venkovní scénu.  Rodí se další plány na ozelenění místa, možná s využitím střech garáží a v budoucnu třeba i pavlačí. Místo ožívá a tak to snad půjde i dál.

55.JPG

Salmovská, Praha 2

„Děláme tu show-room městského zahradničení, založeného na recyklaci“, Lucie Asenová.

Vnitroblok, který uhrane snílky, tvůrčí povahy a ty, kteří mají blízko k městskému zahradničení a tématu up-cyklace. To znamená využívání materiálů a věcí, které by se za normálních okolností staly odpadem. V tomto vnitrobloku slouží jako truhlíky staré boty, kapsáře, jako skleníky fungují vyřazené okenní tabule, uplatní se tu palety, pařezy, sítě, rámy obrazů (ve kterých se vertikálně pěstují sukulenty), umělecká díla.  Dohromady tvoří půvabný, fantaskní celek. Vnitroblok je protipólem architektonicky, na klíč řešených vnitrobloků a dominuje v něm život, bující vegetace a kreativita. Využívá se tu dešťová voda, zajímavostí je jezírko. Tříletá práce inspirativní Lucie Asenové a její rodiny vedla k založení iniciativy Nové město v truhlíku. Díky ní tu probíhají od jara do podzimu dílny, výměny kytek a semínek a také workshopy městského zahradničení a upcyklace. 

 

14.jpg

Letohradská, Praha 7

Ještě před několika lety byl dvůr v Letohradské špinavý betonový plácek pro popelnice a nakládku aut. Nikoho nenapadlo, že může vypadat jinak. Dům tvořily soukromé byty, ve dvoře pracovaly firmy. Lidé netušili, že mezi soukromým místem a veřejnou ulicí mají na dosah ruky něco dalšího. Chuť po dalším místě mezitím tiše probublávala. Průkopníky se stali děti a kuřáci. Dvě skupiny, které měly na venkovní a přitom ohraničené místo nejvyšší zálusk. Přidali se další obyvatelé, kteří cítili potřebu setkávání. Dvůr se postupně stal meziprostorem mezi soukromým a veřejným.

Tusarova: 40 m2 radosti

Kdo říká, že jeho dvůr je příliš malý, měl by se podívat do Tusarovy. Najde zde zahradu v nádobách na čtyřiceti metrech čtverečných bez nutnosti kopat do země. První rostliny zasadila Dana Vodáková v roce 2013. Citlivě kombinovala malé a velké květináče, keramické amfory či starou litinovou vanu odnaproti. Občas nějakou květinu přinesli sousedi. Během pár let se zahrada rozšířila se po celém obvodu. Zelený svět pod okny prospívá i ostatním „Když je vedro, jinde paří, ale tady je svěží klima“.