_KV_16_m.jpg

Vnitroblok Elitka - Karlovy Vary

Sousedé se shodují: chceme přívětivý prostor.

popis vnitrobloku

Vnitroblok nazývaný "areál Elite" se nachází mezi ulicemi Sokolovská, Hybešova, Šmeralova a Roháče z Dubé v Rybářích. Je sevřený třemi bloky domů, na čtvrté straně je (slepá, průchozí) ulice Roháče z Dubé a částečně proluka. Je přístupný čtyřmi cestami, z nichž dvě jsou pouze pro pěší. Ve dvorku stojí několik stromů (7 lip, 1 vzrostlý topol, 1 javor, 6 bříz) a nachází se v něm nepravidelné ostrůvky křoví a keřů (pámelník, šeřík, bez ad.). Je osvětlený 5 pouličními lampami, z nichž 2 nefungují. V prostoru se nacházejí 2 odpadkové koše s pytlíky pro pejskaře (t.č. bez pytlíků). Terén je svažitý, místy poměrně příkře, na některých místech se proto nacházejí schodiště (celkově 4). Jedno z nich je v havarijním stavu a již dlouho se nepoužívá.
Některé domy lemují záhonky, o které se starají obyvatelé domu. Dvorek je z přibližně 50 % zatravněný, místa, po kterých se nechodí, jsou zarostlá a divoká, ale ne nepřístupná (kopřivy a bodláky jsou na ploše jen výjimečně). Centrální zatravněná plocha je protnuta diagonální asfaltovou cestičkou, u které byly nedávno nainstalovány dvě lavičky. Boční zatravněné svažující se pásmo (asi 4 m na 40 m) je nevyužívané.
Na dvorku je parkoviště pro cca 20 aut. Z jedné strany jej lemuje pásmo garáží. Parkovací plocha je pokryta asfaltem a povrch je v nedobrém stavu. Parkoviště je přístupné komunikací, která vede tunelovým otvorem z protějšího rohu vnitrobloku; automobil musí dvorek přejet napříč, aby se k parkovacímu místu dostal.Za centrální travnatou plochou a komunikací je pásmo kontejnerů na směsný odpad (11 velkých popelnic), umístěných pod (děravou) stříškou. Kolem popelnic žijí krysy. Za popelnicemi je oplocená budova výměníku, mezi budovou a plotem je pásmo zeleně, dlouhodobě neudržované a nepěkně zarostlé. Z druhé strany výměníku již vede zmíněná ulice Roháče z Dubé, která tvoří zadní stranu dvorku.Dvorek se nachází v majetku města, až na malou část, cestičku před domem na křižovatce Hybešovy a Roháče z Dubé, která je v soukromém vlastnictví; ta je průchozí, ale opatřená z obou stran cedulí Vstup zakázán, soukromý majetek.

osázení místa bývalého popelnicového stání

Výsadba rostlin na místě bývalého kontejnerového stání proběhla 30. srpna 2021. Nový dlouhý záhon vedoucí podél celého plotu byl opatřený obrubníky, stará zemina byla nahrazena novým substrátem. Na místo bylo při akci vysazeno 20 keřů a cca 90 trvalkek. Celá akce se uskutečnila ve spolupráci Biena, KAM KV, Vzbuďme Vary, Správou lázeňských parků (které děkujeme za přípravu místa a zajištění zeminy), několika dětí a obyvatel vnitrobloku.

RODINNÉ ODPOLEDNE S CIRKUSEM PRDÍTKO 19. září 2021

Do vnitroloku Elite přijal pozvání Jakub Folvarčný, který zde v neděli 19. září 2021 sehrál svůj majstrštyk CIRKUS PRDÍTKO. Doprovodným programem byla výroba prdítek pod vedením dílny Lesní školky Svatošky. Zůčastnilo se asi 60 malých i velkých sousedů. V rámci akce jsme také vyvěsili infocedule k novému záhonu, které seznamují s tím, co zde roste a jak se o rostliny dobře starat. Děkujeme vše, kteří přinesli pro ostatní něco dobrého na zub nebo se jinak zapojili do organizace. Akci uspořádal spolek Vzbuďme Vary ve spolupráci s Bienem a KAM KV.

návrhy úprav

setkání 31.8.2020

Na setkání 31. 8. 2020 proběhla debata k dalšímu postupu. Témata byla: příprava nového popelnicového stání (brána, zavírání, povrch, přístup, přístřešek), likvidace starého stání (demontáž, likvidace), založení pěstebních míst (obrubník, navezení substrátu, ochrana proti parkování), úprava a sázení rostlin (částečně svépomocí formou brigády). Zúčastnilo se 9 obyvatel, 2 zástupci KAM KV, zástupce města, pracovníci Biena a Vzbuďme Vary.  Na místě byly vizualizace budoucího stavu. 

Výsledky debaty:

·         Tahoun p. Rejcha hodnotí zpětnou vazbu lidí na dění ve vnitrobloku jako nízkou, je třeba soustavně hledat další zájemce; proměnu je třeba opakovaně diskutovat s širší skupinou obyvatel

·         Zájem vytvořit memorandum užívání vnitrobloku (se zapojením obyvatel)

·         Přemístění a kultivace popelnicového stání spolu se zlepšením prostoru nynějších popelnic je první krok změny – krok se následně přehodnotí, jde o první pokus (proto není žádoucí investovat veškeré peníze najednou, ale část použít pro výsadbu a s částí investic ještě počkat)

·         Návrh dát na popelnice včas nápis: Od … budou popelnice přemístěny. S dotazy se obracejte na…

·         Otázka na třídění – je možné ve vnitrobloku třídit? Popelnice na třídění jsou o kus dál, některým obyvatelům to vadí. KAM se nabídl prověřit svozové trasy a zjistit, zda by to bylo možné

·         Návrh udělat další branku odspodu – pozitivně přijatý, bude součástí objednávky

·         Výsadba keřů by měla ideálně proběhnout na konci října. Předtím musí proběhnout demolice.

·         Nářadí na brigádu zajistí správa parků (bude požádáno)

·         Od zástupců města příslib 100tis Kč. na rekonstrukci v roce 2020, stejná částka pro rok 2021

·         Nyní není potřeba probírat další nápady pro vnitroblok, ale pomalu realizovat již dohodnuté změny

foto ze setkání 31.8.2020

setkání s architekty 22. 1. 2020

Setkání, které se odehrálo v blízké základní škole Šmeralova se zúčatnila přibližně desítka aktivích obyvatel. Michal Křivohlávek ze spolku Bieno krátce po šesté večer účastníky přivítal a představil mluvčí večera: Kateřinu Štědrou (Bieno), Terezu Hadravovou (Vzbuďme Vary) a architekty Karla Adamce a Janu Boukalovou (Kancelář architekta města, KAM KV). Setkání se účastnila také Hana Petrlíková ze Správy lázeňských parků. Tereza Hadravová shrnula dosavadní postup od soutěže Hledá se karlovarský dvorek, přes brigádu a návštěvu botanika Šindeláře, až po tuto prezentaci. Karel Adamec představil návrh na nové stání pro odpadové kontejnery, ukázal referenční příklady ze zahraničí. Kateřina Štědrá představila další zásahy: osázení původní plochy pro kontejnery – osázení keři ideálně s jedlými plody; náhrada a doplnění keřů; doplnění bylinného patra; osázení svahu na jižním konci vnitrobloku a demontáž schodiště v havarijním stavu. Proběhlo indikativní hlasování o tom, jak jsou jednotlivé návrhy drobných úprav obyvateli vítány, viz graf. Nakonec byly představeny zásahy dlouhodobého charakteru: využít oplocenou plochu výměníku jako louku pro psy, spíše než omezovat vstup pejskařům, nabídnut jim jiný prostor; zbudování dětské hřiště či prvků pro děti; zklidnění průjezdné dopravy.
Iniciativní místní obyvatel Jaroslav Rejcha poděkoval všem zúčastněným za aktivitu. Navrhl opatření pro efektivnější komunikaci. Poskytne všem zúčastněním emailový kontakt na sebe (jarda_rejcha@seznam.cz). Rád by se o tématech projektu scházel s předsedy nebo zástupci jednotlivých SVJ. Navrhuje schůzky s užší „akční“ skupinou, která bude informovat ostatní obyvatele. Ze zájmu obyvatel po konzultaci se Správou lázeňských parků popřípadě magistrátem města vzniknou další kroky. KAM KV prokonzultuje návrh na úpravu prostoru na popelnice a více ho rozpracuje.

popis Studie obnovení vnitrobloku

Ve spolupráci spolku Bieno a Kanceláře architekta města Karlovy Vary vznikla studie obnovy vnitrobloku Elitka. Návrhy studie lze dělit přibližně do třech oblastí podle náročnosti příprav a projednání.

Nejsnáze proveditelné jsou úpravy realizovatelné ve spolupráci Správy lázeňských parků a aktivních obyvatel.
A. Řez stromů
B. Řez keřů
C. Doplnění bylinného patra
D. Náhrada a doplnění keřů
E. Osázení svahu na jižním konci vnitrobloku
F: Informační cedule - venčení psů

Druhou skupinou jsou úpravy vyžadující větší investice a schválení na straně města.
A. Vytvoření nového místa pro popelnice
B. Odstranění zpevněné plochy stávajícího popelnicového stání, výsadba keřů
C. Demontáž havarijního schodiště a výsadba keřů a půdopokryvných rostlin
D. Prostor pro venčení psů v okolí výměníku

Třetí skupinou jsou možné změny, ke kterým lze směřovat v delším časovém horizontu.
A. Nový mobiliář
B. Kompostér / Nádrže na dešťovku
C. Krmítka/ budky pro netopýry, ptáky/ pítka
D. Zklidnění dopravy

žebříček potřeb OBYVATEL

Souhrnné výsledky ze setkání obyvatel 30. září 2019 a navazující elektronické ankety vytvořily žebříček potřeb obyvatel. V anketě hlasovalo 16 lidí, společně s hlasováním na debatě je to tedy celkem 46 hlasujících obyvatel.

sázení cibulek

Dne 23. listopadu 2019 se ve vnitrobloku sešlo několik sousedů, aby společně zasadili cibulky krokusů, modřenců, tulipánů, česneků, snědků a ladoněk. Cibulky Elitce darovala Bečovská botanická zahrada. Už teď se těšíme na jaro, až květiny vykvetou.

BRIGÁDa 16. 10. 2019

V rámci brigády se podařilo uklidit a vyčistit vnitroblok od různých nečistot, odstranit trávu a drny z obrubníků kolem chodníčků, vyčistit schody, zamést kolem popelnic a částečně vyhrabat. Zúčastnilo se 7 obyvatel. S nářadím, prací samotnou a odvozem nepořádku a trávy pomohla Správa lázeňských parků. Děkujeme správě a všem oybvatelům, kteří pomáhali.

jaký je stav vegetace a možnosti zlepšení?

Konzultace s Jiřím Šindelářem, ředitelem bečovské botanické zahrady, 16. října 2019

Popis

Lípy, které zatravněnou plochu obklopují, byly nejspíš zasazeny záměrně, tvoří kolem prostranství kruh. Břízy, topoly, jasan a olše mohou být nálety (jedna z účastnic brigády poznamenala, že tři břízy byly vysazeny při události narození dětí před cca 40 lety). Plocha je zatravněná poměrně rovnoměrně, až na prostory zastíněné keři. Prostor není vyschlý. Keře jsou poměrně běžné porosty pustorylu, pámelníku, černého bezu, ptačího zobu, dřišťálu a tavolníku. Místy se po keřovém patře popíná přísavník. U některých částí domů jsou záhony s exotičtějšími druhy rostlin v pestřejším zastoupení vzniklé nejspíš svépomocí. 

Doporučení pro stromy:

U lip by byl vhodný arboristický zásah v podobě zdravotního a bezpečnostního řezu - bude prevencí proti možným defektům v souvislosti s nedostatkem korunního prostoru vzhledem k perspektivitě na stanovišti. Také bude vhodné provést řez směrem k překážce (osvětlení, podchozí výška, apod.) Břízy a topol jsou alergenní. Břízy však doporučuji zachovat pro jejich estetickou hodnotu - projasňují prostor, působí svěže, jejich stav je dobrý, v současné době nejeví známky zásadního poškození. Olše by potřebovala arboristický zásah: bezpečnostní řez - v jejím rozvětvení začíná defekt, resp. zvážit její další existenci. Topol je nejrizikovějším stromem na dvorku - v budoucnosti může představovat ohrožení (pád větví, rozlomení). Dřevo topolu je měkké, rychle stárnoucí, rychle rostoucí. Již nyní je příčinou deformace lípy, která stojí vedle něj. Spíše než poměrně náročný prořez, který by se musel každý rok opakovat, doporučuji zvážit jeho odstranění.

Doporučení pro keře:

Pustoril věncový je omamně vonící, krásně, bíle kvetoucí. Na dvoře se vyskytuje na více místech, někde je tvarován, někde roste volně. V jednom případě je držený při zemi, příliš ořezaný a zastíněný stromem - v takové podobě nemůže vykvést a je vhodné zvážit, zda jej na tom místě vůbec ponechat. Pámelník, třebaže je dnes vnímán jako invazivní druh, je dobrým zdrojem nektaru. Rychle se rozšiřuje, je třeba ho “hlídat”. Ptačí zob se dobře tvaruje.

Doporučení pro květiny:

Rostliny v záhonech u domu jsou relativně vhodně druhově zvolené, zvládají dobře podrost. Jedna z nich je druh pámelníku, pro ten je už prostor ale příliš malý.

Další nápady:

Na ploše chybí podrost, květinový parter, který by do prostoru přinesl barvy a vůně, celkové ozvláštnění a atraktivitu z perspektivy chodce. Za zvážení by stály některé kvetoucí keře anebo jedlé keře – např. některý z kolekce zimolezů (například tzv. kamčatská borůvka), líska, maliny, šípky. Možností je umístit některé keře za plot výměníku - i ty by mohly dodat prostoru vůni a zajímavost a zároveň by nezpůsobily zmenšení otevřené volně přístupné plochy a zároveň by částečně odclonil výměník. Doporučuji spíše souvislejší záhonové plochy, ne příliš rozsáhlé, aby zbytečně neubíraly prostor pro možné aktivity - prostor by měl zůstat otevřený, vzdušný. Dalo by se využít i míst, kde nyní tráva neroste - trvalky, které mají rády suchý stín.

Trávník vyžaduje regereneraci - do značné míry přitom však záleží na sečích (kdy se provádí, při jakých teplotách), to jsou informace, které neznáme.

Další možností je zeleň na fasádách - břečťan, psí víno. Výhrady, které vůči tomu obvykle jsou (hmyz, hlodavci, možnost strhnutí fasády či izolace) jsou, domnívám se, neopodstatněné. Naopak, popínavé rostliny na fasádě fungují jako další izolace. Využít by se dalo také využít treláží - konstrukcí pro popínavé rostliny, umístěných například mezi lipami v severní části prostoru - mohly by oddělit prostor trávníku od garáží a parkoviště při malých nárocích na prostor.

Na vysoké domy je možné nainstalovat dravčí budky, to by mohlo pomoci vyřešit problém s hlodavci a holuby. (Jednou za tři roky by taková budka měla být vyčištěna, vydezinfikována.) Hlodavce mimochodem odpuzují i určité druhy rostlin, šanty - vylučují pro ně nepříjemné éterické oleje. Na stromech by mohly být budky pro netopýry - ti zase mohou regulovat nepříjemný hmyz. Do prostoru by bylo vhodné umístit krmítko pro ptáky a pítko.

Na podzim do prostoru napadá hodně listí - je škoda ho odvážet, lze z něho vytvořit vynikající humus. Malý kompost pouze na listí by mohl vytvořit hnojivo pro keře a rostliny v parku (případně by si jej mohli odnášet i obyvatelé pro pokojové rostliny).  

Zapsala Tereza Hadravová

setkání obyvatel 30. 9. 2019

Spolek Bieno uspořádal ve spolupráci s Vzbuďme Vary v pondělí 30. září 2018 debatu, které se zúčastnilo přibližně 30 obyvatel přilehlých domů. K debatě byli pozvání všichni tištěnou pozvánkou, která byla roznesena do poštovních schránek a vyvěšena na nástěnkách. Setkání mělo formu řízené diskuse a sběru podnětů. Každý měl možnost vyjádřit své osobní pocity a postoje bez nutného ohledu na ostatní obyvatele. Lidé byli vyzvání, aby nápady druhých v této fázi nekomentovali, neposuzovali. Cílem tohoto přístupu bylo zjistit celé široké spektrum názorů, nápadů či problémů bez okamžité autocenzury. Základní okruhy otázek zněly:

A) Jaké jsou hodnoty dvoru – co ze současného stavu je vhodné zachovat, rozvíjet, akcentovat? + třídění dle důležitosti
B) Jaké jsou problémy dvoru - co je vhodné pokusit se řešit nebo alespoň neprohlubovat? + třídění dle důležitosti
C) Jaké jsou vítané aktivity - pro jaké činnosti je vhodné vytvořit podmínky a prostor? + třídění dle důležitosti

Foto: Tomáš Binter / Reportér magazín

majetková struktura

elitka.jpg

foto z obhlídky s navrhovateli 5. 9. 2019

loga_elitka.jpg