7 kroků ke krásnému vnitrobloku

V domech s dvory či vnitrobloky bydlí přibližně třetina obyvatel. Většina vnitrobloků vznikla chluboko v minulosti a jejich tehdejší život v průběhu času vymizel. Dvory a vnitrobloky čekají na nové využití. Kdo by nechtěl žít uprostřed města v domě s vlastní zahradou? Nabízíme sedm nápadů, jak dospět ke krásnému vnitrobloku pod Vašimi okny.

1. krok - Vezměte všechny do hry

Najděte klíčové hráče, kteří mají do vnitrobloku co mluvit. Typicky se bude jednat o tři různé hráče – vlastníka/y pozemků, správce vnitrobloku či domu a současné i budoucí uživatele. Kontaktujte vlastníka s nápadem na oživení vnitrobloku. Chtějte, ať se sejde co nejširší skupina aktérů a společně se nad vnitroblokem zamyslí. V této fázi nevyjadřujte vaši konkrétní představu či záměr! Mluvte obecně, například že místo je nevyužité, zanedbané či potřebovalo by opravit či uklidit. Když v této fázi vyjádříte konkrétní nápad, hrozí riziko odmítnutí nápadu bez širší diskuse! Vyhněte se tomu, aby klíčový hráč prohlašoval "to nejde, nemůžeme, máme moc jiné práce a nejčastěji - stálo by to peníze a ty jsou potřeba jinde". Předejděte zádrhelu v počátku snahy, buďte obezřetní a postupujte pomalu. V osobní diskusi zkoumejte názory svých sousedů, ale tuto diskusi zatím nepřenášejte do elektronické komunikace.

20171004_180731.jpg

2. krok - Spěchejte pomalu

Všechno chce svůj čas, praví rčení. Tím spíše změna místa, které někdy i desítky let spalo spánkem šípkové Růženky. I velká změna musí začít malými kroky. Představy je potřeba projednávat pomalu. Dlouhodobá absence vize také znamená, že názory lidí se mohou diametrálně lišit. A nezapomínejte se, že v očích některých každá změna vede k horšímu. Braňte za každou cenu dojmu, že „tlačíte“ svůj záměr.

Nenápadně hledejte spojence. Hledejte spojence se zájmem o oživení vnitrobloku. Začněte mezi lidmi, které potkáváte a které znáte. Ptejte se jich na jejich názor. Opatrně testujte, zdali v nich rezonují vaše představy. Neobcházejte nyní celý dům jednoho po druhém s žádostí o názor. Vyvarujte se vytvořit dojem, že projednáváte váš vlastní záměr.

DSC_1107.JPG

3. krok - Budujte shodu

Má-li se odehrát vítaná změna, je potřeba silný mandát. Takový nejlépe získáte, když do hry zapojíte co nejširší počet aktérů. Nejjednodušší je začít od věcí, na kterých je shoda. Úklid, drobné opravy nebo hrabání listů se mohou zdát jako maličkosti, skrývají v sobě ale velký náboj. Aktivitou na sebe upoutáte pozornost a ukážete ostatním, že to myslíte vážně. Kritizovat dokáže každý, ale vzít hrábě do ruky již zdaleka ne. Sledujte lidi, kteří o Vaši činnost projevují zájem. Bavte se s nimi o jejich i představách, vysvětlujte svojí aktivitu. Testujte jejich připravenost stát si za svým názorem. Pokuste se domluvit společnou věc. Pozor na velký konflikt na začátku. Například zákaz venčení psů, vymístění popelnic či požadavek na stavební úpravy mohou skupinu na počátku rozštěpit a na dlouhou dobu ochromit. Stavte na tom, na čem je shoda. Budujte akční jádro. Chvíle pro odvážné kroky přijde později.

DSC_0815.JPG

4. krok - Komunikujte důsledně

Kolem jednoho vnitrobloku často žijí stovky lidí. Realita jejich využití však odpovídá jejich stavu a bývá tristní. V praxi se pak ve vnitrobloku pohybuje pár lidí, někdy jedna či dvě desítky obyvatel. Nesmíme ale zapomínat, že našimi „klienty“ jsou vždy úplně všichni. Ačkoli na brigádu přijde třicet lidí, potřebujeme dostat do obrazu i další tři stovky, které se účastní na dálku. Proto je důležité vždy komunikovat se všemi. Typickými cestami jsou letáky do poštovních schránek a plakáty na nástěnky. Zvykněme si, že každé setkání či akce má nějaký smysl či téma. Na akci by měla existovat pozvánka a z akce zpráva s fotografiemi. Tyto výstupy slouží jako nejlepší argumenty pro získávání zájmu, péče i financí. Vytvořte si jednoduché stránky, kde budete popořadě a s obrázky publikovat Vaše události. Sami budete překvapeni, jak Vaše stránky budou po krátké době bohaté.

DSC_2466.JPG

5. krok - Hledejte a nabízejte využití

Dvory a vnitrobloky jsou Vašimi oázami uprostřed města. Jako takové mohou nabývat nekonečnou škálu podob a nést pestrou plejádu aktivit. Záleží na Vás a Vašich sousedech, jak a čím je naplníte. Mnoho z toho, o čem lidé ve městě sní, mohou zažít pod svými okny. Ne každý ale překypuje ve své fantazii nápady. Hledejte inspiraci a ukazujte ji druhým. Nakukujte do jiných dvorů, na svých cestách zkoumejte místa. Fotografujte a inspirujte se na internetu. Prohlížejte si stránky různých specialistů – zahradních architektů, návrhářů či témat o městském zahradničení.

Zelezna_23.jpg

6. KROK - Opřete se o minulost

Město minulosti mělo svůj půvab. Kupříkladu netrpělo velkým nešvarem dnešní doby – dojížděním. Před sto lety se vše odehrávalo převážně v místě. A podle toho místa také vypadala. Každý dvůr měl své pískoviště, vodu či hřiště. Stejně jako posezení pro tatíky či dědy, nebo místa pro domácí práce maminek a babiček. Dvory byly kompletně vybaveny jako celoroční zázemí pro stovky obyvatel. Spousta z toho, co nevzal čas, zůstala na místě. Leckdy můžeme pod nánosem zeminy najít obruby pískovišť či zbytky vodních jezírek. Pojďme zkusit spolu se staršími obyvateli zavzpomínat! Požádejte své okolní seniory, ať najdou fotografie dvoru či vnitrobloku z mládí. Spolu s ostatními budete překvapení, co vše se na dvoře dělo. A možná nebudete těžké minulost v některých ohledech vrátit. Je snadné navázat na něco, co zde bylo již před sto lety.

DSC_1026.JPG

7. KROK - BUDOUCNOST JE OTEVŘENÁ

Vzali jste si tyto rady k srdci? Pak by se před Vámi měla rozevřít škála možností. S jídlem roste chuť – a v případě rozumného využití této chuti není nikdy dost. Aktivní jádro obyvatel v tuto chvíli samo generuje plejádu nápadů. Některé z nich uskutečňujete svépomocí. Učte ale správce, že vnitroblok je součástí Vašeho bydlení, které stojí nemalé peníze. Chtějte, aby podle toho Vaše prostředí vypadalo. Mějte kontakt na rozumného člověka s podobným naladěním z každého z domů. Tvořte skupinu, která si sama svůj vnitroblok hlídá a tvoří. Časem můžete přejít ještě o úroveň výš. Zcela nový park, výsadba, vybavení, nové sportoviště či bazén? Toto vše již lidé v jiných vnitroblocích vyzkoušeli a většinu k velké radosti a užitku všech. Budoucnost Vašeho vnitrobloku je otevřená.

kalendář akcí

 


 

místa
 

 

vnitroblok viklefova

přístav 18600